Według badań przeprowadzonych w lipcu 2009 roku przez Fundację „Promocja Zdrowia” we współpracy z ośrodkiem badawczym TNS OBOP na reprezentatywnej grupie Polaków powyżej 15 roku życia, regularnymi palaczami jest 29%, a okazjonalnie po papierosy sięga 2% społeczeństwa. Łączna liczba osób palących wynosi zatem 31%, co nadal plasuje Polskę powyżej średniej dla Unii Europejskiej (32%). Częściej palą mężczyźni (35%) niż kobiety (24%).
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2000 roku na choroby odtytoniowe zmarło 69 tys. Polaków (57 tys. mężczyzn i 12 tys. kobiet), w tym 43 tys. w wieku 35-69 lat (37 tys. mężczyzn i 6 tys. kobiet). Z powodu palenia tytoniu Polacy w średnim wieku tracili około 22 lata życia.
Poważnym problemem jest również bierne palenie. Warto przypomnieć, iż dym z papierosa zawiera około 4000 chemikaliów, z których co najmniej 40 powoduje raka. Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, iż inhalując biernie dym zarówno w domu jak i miejscach publicznych, szkodzi swojemu zdrowiu.
Szokujące jest również bierne palenie dzieci. W Polsce ok. 92% palących rodziców przyznaje się do palenia w obecności dzieci. Ekspozycja tytoniowa w przypadku dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, prowadzi do częstego występowania chorób układu oddechowego: rozwoju astmy i zaostrzenia rozwoju tej choroby. Najnowsze badania coraz częściej wykazują, że dzieci te cechują się gorszym rozwojem psychofizycznym oraz sprawiają więcej kłopotów wychowawczych.
Zadaniem kampanii jest pokazanie w sposób drastyczny jakie szkody powoduje palenie papierosów. Do tego celu użyto spotów reklamowych, które będą emitowane we wszystkich stacjach telewizyjnych do 13 grudnia. Filmy zachęcają również do skorzystania z telefonicznej poradni pomocy palaczom (0 801 108 108).
Zobacz spoty kampanii:
Papierosy pożerają Cię żywcem
Papierosy pożerają żywcem Ciebie i Twoje dzieci
Artykuł powstał na podstawie informacji udostępnionych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.
Twoja prywatność jest dla mnie ważna i ta strona nie rozsyła reklam:
Te zasady mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Niniejsze zasady i warunki zawierają zasady dotyczące publikowania komentarzy. Przesyłając komentarz, oświadczasz, że zgadzasz się z tymi zasadami:
Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować zakazem dalszego komentowania.
Niniejsze warunki mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Komentarze