REKLAMA
Data dodania: 26.03.2015
Coraz więcej nieletnich w gminie Pisz sięga po alkohol
Ponad 7 i pół litra czystego spirytusu na głowę - takie spożycie alkoholu zarejestrowano w Gminie Pisz w roku 2014. To dane szacunkowe, uwzględniające sprzedaż wśród turystów w okresie sezonowym. Choć ilość ta jest o prawie 3 litry mniejsza niż w roku 2013, gdy wynosiła ponad 10 litrów (piliśmy wtedy tyle ile statystyczny Polak), to nie zmienia faktu, ze pijemy za dużo. Piją kobiety, mężczyźni i jak się okazuje również dzieci. Fakt spożywania alkoholu przez nieletnich potwierdzają również raporty ogólnopolskie.

W jednej ze szkół średnich, na terenie powiatu piskiego, nauczyciel ujawnił dwóch nietrzeźwych 16-latków, którzy przyszli na zajęcia szkolne. Uczniowie mieli blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. - informowała Anna Szypczyńska z KPP w Piszu.

Ten niemiły incydent jest przykładem, że po alkohol sięgają coraz młodsi. W ubiegłym roku na terenie naszej gminy przeprowadzono badania ankietowe „Młodzi i substancje psychoaktywne”. W badaniu wzięły udział dzieci klas piątych szkoły podstawowej i uczniowie szkół gimnazjalnych.

Badania gimnazjalistów. Pytanie: Ile miałeś/miałaś lat, kiedy zdarzyło Ci się po raz pierwszy w życiu spróbować alkoholu?
Źródło:Raport z ogólnopolskiego badania ankietowego Młodzi i substancje psychoaktywne przeprowadzonego wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w 2014 roku.

Z raportu wynika, że uczniowie podstawówek sięgali po alkohol częściej niż po papierosa. Można to dostrzec zarówno wśród chłopców (33%) jak i dziewczynek (23%). Co gorsze - spośród tych uczniów szkoły podstawowej, którzy próbowali kiedykolwiek alkoholu 17% chłopców i 13% dziewcząt zostało poczęstowanych przez rodziców. Podobne w skali wyniki odnotowano w grupie uczniów gimnazjum (chłopcy – 17%, dziewczęta 18%). Młodzi ludzie pozornie niewinnie zachęcani są do „jednego łyka” spożycia alkoholu przy okazji imienin, urodzin, sylwestra. Jednak później młodzi sami próbują w gronie rówieśniczym, wtedy na łyku się nie kończy. Zdarzają się w naszej okolicy przypadki poważnego upijania, nawet ze skutkiem śmiertelnym.

Najczęściej spożywanym alkoholem przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum jest piwo. Jest to alkohol, co do którego badani są przekonani, że nie będą mieli większych problemów z jego zakupem. I tak rzeczywiście jest, brak sprzeciwu społecznego powoduje, ze widok nastolatka z piwem w dłoni nie jest odosobniony.

Badania uczniów szkół podstawowych. Pytanie: Ile miałeś/miałaś lat, kiedy zdarzyło Ci się po raz pierwszy w życiu spróbować alkoholu?
Źródło:Raport z ogólnopolskiego badania ankietowego Młodzi i substancje psychoaktywne przeprowadzonego wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w 2014 roku.

Jedno, dwa piwa wypite w młodym wieku przy okazji, to najprostsza droga do uzależnienia. Co robić, gdy przestać nie można? Uzależnionym z naszej gminy pomagają specjaliści z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Piszu.

Urszula Zduńczyk - dyrektor OPiT w Piszu
-Obecnie w naszym ośrodku pomoc otrzymuje 352 mieszkańców gminy uzależnionych od alkoholu. Ośrodek realizuje programy terapeutyczne prowadzone w ramach zajęć indywidualnych i grupowych.

Pomagamy również tzw. grupie DDA - Dorosłym Dzieciom Alkoholików i ich rodzinom organizując zajęcia świetlicowe, mówi Urszula Zduńczyk - dyrektor OPiT w Piszu.

Nasza poradnia nie zajmuje się terapią uzależnionych nieletnich, ale zdarzały się przypadki, gdy rodzice szukali pomocy, bo widzieli ten problem w rodzinie. Wówczas kierowaliśmy ich do innych placówek, np. do Olsztyna.

Co zrobić, gdy zauważy się symptomy problemu w otoczeniu? Dla rodziców, których dzieci upijają się otwarta jest ogólnopolska pomarańczowa linia 801 14 00 68.

Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt