W światowej bazie potencjalnych dawców znajduje się już prawie 30 milionów, ponad 1 mln 300 tys. to dawcy zarejestrowani w polskim rejestrze. Mimo, że jest ich wielu, to wciąż za mało. Co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Od 8 lat fundacja DKMS wraz z osobami zainteresowanymi propagowaniem idei dawstwa, organizuje w różnych miejscach Polski, Dni Dawców Szpiku.
26 listopada w godzinach od 10.00 do 16.00, w Piskim Domu Kultury w Piszu odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. Akcję organizują lokalni wolontariusze, wierząc w słuszność idei dawstwa szpiku, która może uratować życie niejednemu człowiekowi.
Rejestracja potencjalnych dawców przebiega bardzo sprawnie. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. – mówi wolontariuszka akcji Oliwia Gasiul.
Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Nie każdy jednak ma odwagę zarejestrować się w bazie, głównie z powodu braku wiedzy na temat metod późniejszego poboru szpiku. Wątpiących uspokaja wolontariuszka:
Nie ma się czego obawiać. W 80 procentach szpik jest pobierany z krwi. Dawca spędza w szpitalu zaledwie kilku godzin. Pozostałe 20 procent przypadków wymaga hospitalizacji, gdyż przeszczep odbywa się z kości talerza biodrowego. Ale cel jest szczytny – można podarować komuś życie. Warto.
Podczas akcji odbędzie się kiermasz, z którego dochód w całości przeznaczony zostanie na fundację DKMS. Jeżeli ktoś ma ochotę włączyć się w jego organizację przygotowując np. wypieki, oddając ozdoby świąteczne, itp. Może skontaktować się z Oliwią pod nr tel. 797 953 180.