REKLAMA
Data dodania: 20.11.2017
Rejestracja dawców 26 listopada
Podaruj życie. Dzień Dawcy szpiku szansą dla chorych na białaczkę.
Co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza białaczki czyli nowotworu krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów znajduje dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki dawcom niespokrewnionym, którzy bezinteresownie oddają swój szpik.

W światowej bazie potencjalnych dawców znajduje się już  prawie 30 milionów, ponad 1 mln 300 tys. to dawcy zarejestrowani w polskim rejestrze. Mimo, że jest ich wielu, to wciąż za mało. Co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Od 8 lat fundacja DKMS wraz z osobami zainteresowanymi propagowaniem idei dawstwa, organizuje w różnych miejscach Polski, Dni Dawców Szpiku.

26 listopada w godzinach od 10.00 do 16.00, w Piskim Domu Kultury w Piszu odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. Akcję organizują lokalni wolontariusze, wierząc w słuszność idei dawstwa szpiku, która może uratować życie niejednemu człowiekowi.

Rejestracja potencjalnych dawców przebiega bardzo sprawnie. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. – mówi wolontariuszka akcji Oliwia Gasiul.

Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.


Nie każdy jednak ma odwagę zarejestrować się w bazie, głównie z powodu braku wiedzy na temat metod późniejszego poboru szpiku. Wątpiących uspokaja wolontariuszka:

Nie ma się czego obawiać. W 80 procentach szpik jest pobierany z krwi. Dawca spędza w szpitalu zaledwie kilku godzin. Pozostałe 20 procent przypadków wymaga hospitalizacji, gdyż przeszczep odbywa się z kości talerza biodrowego. Ale cel jest szczytny – można podarować komuś życie. Warto.

Podczas akcji odbędzie się kiermasz, z którego dochód w całości przeznaczony zostanie na fundację DKMS. Jeżeli ktoś ma ochotę włączyć się w jego organizację przygotowując np. wypieki, oddając ozdoby świąteczne, itp. Może skontaktować się z Oliwią pod nr tel. 797 953 180.

 

Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt