Społeczeństwo naszego kraju starzeje się. Dlatego też najważniejszą potrzebą staje się dostępność służby zdrowia, środków farmaceutycznych za przystępną cenę oraz opieka najbliższych. W starzejącym się społeczeństwie pomóc mogą również rozwiązania technologiczne, które podniosą poczucie bezpieczeństwa seniorów i przyśpieszą udzielenie pomocy w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia.
Z początkiem roku 2018 Gmina Pisz przystąpiła do Krajowego Samorządowego Systemu Teleopieki Domowej dla Seniorów. Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Projekt kierowany jest do osób nie w pełni samodzielnych, których aktywność jest ograniczona do własnego domu z uwagi na podeszły wiek, niepełnosprawność, czy stan zdrowia. – informuje Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piszu, Elwira Świetlicka - Projekt zakłada zakupienie przez gminę 20 urządzeń SOS do teleopieki - specjalnych transmiterów współdziałających z telefonem komórkowym lub stacjonarnym.
Osoby uczestniczące w programie zostaną wyposażone w terminal telefoniczny oraz do wyboru brelok, wisiorek lub bransoletkę z przyciskiem SOS do użytku w razie zagrożenia. Po jego naciśnięciu nastąpi automatyczne połączenie z centrum monitoringu. Tam operator podejmie decyzję o rodzaju interwencji. To rozwiązanie, dzięki któremu pomoc będzie udzielana zdecydowanie szybciej, a uczestnik projektu będzie mógł czuć się bezpieczniej we własnym domu.
Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu wyłoni uczestników do pilotażowego programu Teleopieki. Warunkiem kwalifikacji do programu jest spełnienie następujących warunków:
Zgłoszenia mogą dokonać członkowie najbliższej rodziny, sąsiedzi, znajomi czy przedstawiciele służby zdrowia – lekarze rodzinni i pielęgniarki środowiskowe.