W kopercie umieszczane są najważniejsze informacje o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych czyli informacji niezbędnych podczas przeprowadzania wywiadu lekarskiego w trakcie udzielania pomocy medycznej - mówi Elwira Świetlicka dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piszu - To nieoceniona pomoc w podjęciu szybkiej akcji ratującej życie.
Koperta życia to zestaw z dokumentacja medyczną, który ma znajdować się w lodówce osoby wskazanej. Składa się z plastikowej, zamykanej na zatrzask koperty, oznaczonej specjalnym nadrukiem, karty informacyjnej (ankiety) która zawiera podstawowe informacje o stanie zdrowia, lekach, uczuleniach oraz naklejki na drzwi lodówki, która informuje o obecności koperty życia wewnątrz lodówki.
Kopera życia znaleziona przez ratownika wezwanego do domu chorego w stanie zagrożenia życia, gdy właściciel koperty nie będzie w stanie samodzielnie udzielić informacji na temat swojego stanu zdrowia, chorób, przyjmowanych leków, stanowi nieocenioną pomoc dla lekarzy i ratowników medycznych. Pozwala służbom medycznym w szybki sposób zapoznać się z niezbędnymi informacjami o stanie zdrowia osoby chorej i podjąć szybkie działania ratujące życie.
Akcja rozpowszechniania kopert życia wśród seniorów, osób samotnych i chorych zyskała poparcie lekarzy i ratowniczych służb medycznych - kontynuuje Dyrektor MOPS w Piszu. - Pracownicy pogotowia potwierdzają, że niejednokrotnie informacje zawarte w kopercie życia pomogły w podjęciu odpowiednich działań ratujących ludzkie życie.
Realizatorem kampanii edukacyjnej „Kopert życia” jest Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu. On też będzie dystrybuował koperty w zależności od potrzeb. Wszystkie osoby zainteresowane programem mogą wziąć udział w spotkaniu informacyjnym w dniach 28 marca lub 6 kwietnia o godz. 10.00 w siedzibie ośrodka przy ul.Wąglickiej 1.