KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 20.05.2019
Gdzie występują kleszcze, jak się przed nimi chronić?
Edukacja z kleszczem w roli głównej
Gdzie występują kleszcze, jak się przed nimi chronić i jak skutecznie walczyć z tym leśnym intruzem - podpowiadali pracownicy stacji epidemiologicznych z Pisza i Olsztyna podczas akcji zorganizowanej na Placu Daszyńskiego.
Borelioza to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków. Przenoszona na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Wczesne objawy choroby obejmują powstanie charakterystycznego rumienia cechującego się obwodowym szerzeniem się i centralnym ustępowaniem.



Warto wiedzieć, ze rumień nie musi wystąpić w miejscu ugryzienia kleszcza, może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele - mówi Radosław Gruss, Kierownik Oddziału Promocji Zdrowia, WSSE w Olsztynie - Jeżeli kiedykolwiek mieliśmy do czynienia z kleszczem i mamy wątpliwości, czy nie był nosicielem chorób, powinniśmy zrobić badania krwi.
Jak wskazują statystyki Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, tylko w tym roku na Boreliozę zachorowało 416 osób z województwa warmińsko-mazurskiego.



Zapobieganie boreliozie polega przede wszystkim na unikaniu ukąszenia kleszczy poprzez noszenie ubioru okrywającego możliwie szczelnie ciało (koszula z długimi rękawami, długie spodnie, zakryte buty), stosowanie środków odstraszających kleszcze (repelenty),sprawdzanie ciała po pobycie w lesie - doradza Radosław Gruss. Jeśli środki zapobiegawcze nie pomogą należy niezwłocznie usunąć kleszcza a miejsce zdezynfekować.
 
Jak usuwać kleszcza?

Borelioza nie jest jedyną postacią chorobową po kontakcie z kleszczem. Drugą jednostką chorobową jest KZM Kleszczowe Zapalenie Mózgu. Choroba przebiega dwufazowo. W fazie początkowej występują objawy grypopodobne, nudności, wymioty, biegunka. Objawy utrzymują się do 7 dni, u 70-80% chorych dochodzi do samoistnego wyleczenia na tym etapie. U części chorych po kilkudniowym okresie ustąpienia objawów rozwija się faza neuroinfekcji. Neuroinfekcja może występować pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, zapalenia móżdżku lub zapalenia rdzenia kręgowego. U chorych możliwe jest utrzymywanie się przez kilka miesięcy zaburzeń czucia, niedowładów, upośledzenia pamięci.




Jedyną forma zabezpieczenia się przed KZM jest szczepienie.

Podczas dzisiejszej, wyjątkowej lekcji młodzi piszanie dowiadywali się także o tym, jak prawidłowo myć ręce po każdej wycieczce. Dzięki pracownikom nadleśnictwa poznali innych niż wyłącznie kleszcze mieszkańców lasu. 
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt