Gdzie występują kleszcze, jak się przed nimi chronić i jak skutecznie walczyć z tym leśnym intruzem - podpowiadali pracownicy stacji epidemiologicznych z Pisza i Olsztyna podczas akcji zorganizowanej na Placu Daszyńskiego.
Borelioza to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków. Przenoszona na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Wczesne objawy choroby obejmują powstanie charakterystycznego rumienia cechującego się obwodowym szerzeniem się i centralnym ustępowaniem.Jak wskazują statystyki Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, tylko w tym roku na Boreliozę zachorowało 416 osób z województwa warmińsko-mazurskiego.Warto wiedzieć, ze rumień nie musi wystąpić w miejscu ugryzienia kleszcza, może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele - mówi Radosław Gruss, Kierownik Oddziału Promocji Zdrowia, WSSE w Olsztynie - Jeżeli kiedykolwiek mieliśmy do czynienia z kleszczem i mamy wątpliwości, czy nie był nosicielem chorób, powinniśmy zrobić badania krwi.
[video1]Zapobieganie boreliozie polega przede wszystkim na unikaniu ukąszenia kleszczy poprzez noszenie ubioru okrywającego możliwie szczelnie ciało (koszula z długimi rękawami, długie spodnie, zakryte buty), stosowanie środków odstraszających kleszcze (repelenty),sprawdzanie ciała po pobycie w lesie - doradza Radosław Gruss. Jeśli środki zapobiegawcze nie pomogą należy niezwłocznie usunąć kleszcza a miejsce zdezynfekować.
[WIDEO]64[/WIDEO]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu piszanin.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@piszanin.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz