W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Aby wyjść naprzeciwko potrzebom osób chorych, uczniowie i nauczyciele II LO w Piszu zorganizowali akcję Dzień Dawcy Szpiku.
Mimo ustawicznie zwiększanej bazy dawców, wciąż w naszym kraju są pacjenci, dla których nie znaleziono genetycznego bliźniaka wśród 23 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. Poszukiwania trwają. Odbywają się m.in przez akcje organizowane w szkołach i instytucjach.
Nasza akcja została przeprowadzona we współpracy z fundacją DKMS (Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska) - informuje Damian Żyluk, koordynator akcji - Dzień Dawcy Szpiku odbył się w ramach akcji #KOMÓRKOMANIA. Celem projektu było przeprowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnej w szkole na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych osobom.
Pełnoletni uczniowie szkoły, nauczyciele, a także osoby ze środowiska lokalnego wykazali się chęcią niesienia pomocy i dołączyli do bazy Fundacji DKMS, zajmującej się wyszukiwaniem „genetycznych bliźniąt”.
Wolontariuszami akcji zostali uczniowie, których przez takie działania uczymy empatii i wrażliwości na potrzeby innych, zachęcamy ich do społecznej aktywności - dodaje Damian Żyluk.
Rejestracja do bazy potencjalnych dawców była niezwykle prosta. Wystarczyło wypełnić odpowiedni formularz, dotyczący ogólnego stanu zdrowia i pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka za pomocą podręcznego zestawu.
Kto jeszcze nie zarejestrował się w bazie, może to zrobić w każdej chwili. Wszelkie informacje, jak dołączyć do dawców znaleźć można na stronie www.dkms.pl.