Przez 24 godziny, siedem dni w tygodniu konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta informują o najkrótszych terminach leczenia oraz podpowiadają, gdzie znaleźć pomoc medyczną w nagłej potrzebie, np. w nocy oraz dni wolne od pracy. Od września TIP działa całodobowo.
Dzwoniąc pod numer 800 190 590, przez całą dobę można dowiedzieć się m.in. gdzie znajduje się najbliższy szpital, w którym miejscu najszybciej otrzymamy pomoc medyczną, jak uzyskać kartę EKUZ, jakie prawa przysługują osobie ubezpieczonej, w jaki sposób można zgłosić naruszenie praw pacjenta czy też jakich formalności należy dopełnić, by skorzystać z leczenia uzdrowiskowego.
Dzięki profesjonalnej obsłudze każdy pacjent będzie mógł dodzwonić się na infolinię i sprawdzić, gdzie najszybciej otrzyma pomoc medyczną. Liczę, że infolinia będzie dużym wsparciem dla osób starszych, które nie zawsze mogą korzystać z internetu, poszukując na własną rękę informacji o terminie badania, czy wizyty u specjalisty – mówi Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski.
Minister Zdrowia wraz z Prezesem NFZ
Obok wydłużenia czasu pracy infolinii NFZ wprowadził dodatkowe udogodnienia dla pacjentów. Chodzi m.in. o możliwość zamówienia rozmowy z konsultantem, video czat na stronie internetowej NFZ oraz obsługę pacjentów w języku migowym. Dzięki nowym rozwiązaniom pacjenci w dogodnej dla siebie porze uzyskają ważne informacje dla swojego zdrowia.
To początek zmian, docelowo Telefoniczna Informacja Pacjenta będzie nie tylko pomagała pacjentowi poruszać się po systemie ochrony zdrowia, lecz także – z czasem, na wzór brytyjskiego NHS, pozwoli na uzyskanie prostych porad medycznych - mówił na konferencji minister.
Telefoniczna Informacja Pacjenta funkcjonuje od 13 listopada 2018 roku. O popularności i dostępności tego udogodnienia mówią liczby - infolinie obsługuje 60 konsultantów na dobę, w ciągu ostatnich 2 tygodni konsultanci TIP odebrali ponad 33 tys. połączeń, średni czas oczekiwania na połączenie wyniósł 11 sekund.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia