Od 12 września szkoły mają obowiązek zapewnienia uczniom opieki stomatologicznej. Jednak jak z niej korzystać nie każdy rodzic wie. Do wiadomości rodziców uczniów podano jak na razie adresy gabinetów świadczących działalność dentystycznych, wciąż brak szczegółów i konkretów.
Kto zgłasza dziecko - rodzic, czy szkoła? Czy wizyta będzie konsekwencją dokonywanych obowiązkowych przeglądów dentystycznych, oraz jakie usługi podlegają refundacji i jak długo trzeba czekać na wizytę?Z dziecięcą naiwnością cieszyliśmy się z powrotu dentysty do szkoły
Czytaj artykuł: Dentysta powróci do szkoły
Z usług gabinetów można korzystać w każdej chwili po uprzednim uzgodnieniu wizyty, którą inicjuje rodzic, gdyż przeglądów dentystycznych, takich, które pamiętamy z minionych lat nie przewiduje się.Gmina Pisz, tak jak większość gmin na terenie kraju nie posiada gabinetów dentystycznych w szkołach podstawowych, dlatego też rodzice uczniów szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Pisz, mogą dowolnie wybrać podmiot leczniczy udzielający świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki stomatologicznej finansowanych ze środków publicznych. Rodzice umawiają swoje dzieci na wizyty indywidualnie. Wykaz gabinetów został podany przez dyrektorów szkół - czytamy w odpowiedzi ZEOSiP w Piszu.
Jaki jest zakres świadczonych usług dentystycznych?Na chwilę obecną nie będą wykonywane obowiązkowe przeglądy dentystyczne. Taka możliwość jest brana pod uwagę dopiero po podpisaniu porozumienia z gabinetem dentystycznym. Aktualnie jest to w sferze uzgodnień w odniesieniu do jednej ze szkół na terenie Pisza - czytamy dalej w odpowiedzi na nasze zapytanie.
Zwróciliśmy się z zapytaniem również do dentystów, którzy będą te usługi świadczyć. Chcieliśmy dowiedzieć się o najbliższy wolny termin i zainteresowanie rodziców tą formą usług.W gabinetach stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych wykonywane są świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia oraz profilaktyczne świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19. roku życia, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 31 d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U z 2019 r. poz. 1373 ze zm.), w części dotyczącej wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego dla dzieci i młodzieży, z wyłączeniem ortodoncji.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu piszanin.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz