W dniu dzisiejszym rozpoczęły się prace związane z uruchomieniem urządzenia na Bloku Operacyjnym Szpitala Powiatowego w Piszu.
Współczesna chirurgia ulega dynamicznemu rozwojowi. Kiedyś, chcąc zoperować pacjenta, chirurg musiał za każdym razem "otwierać" brzuch, co wiązało się z dłuższą rekonwalescencją, a po operacji na brzuchu chorego zostawała duża blizna (był to poważny problem zwłaszcza dla osób młodych). Obecnie coraz więcej zabiegów operacyjnych jest wykonywanych metodą laparoskopową, mniej obciążająca dla chorego i dzięki niej po zabiegu chory może szybciej wrócić do domu.
Laparoskopia jest to rodzaj zabiegu operacyjnego, do którego wykorzystuje się laparoskop, czyli specjalna rurkę, która składa się z teleskopu, małej kamery i źródła światła. Teleskop zaopatrzony jest w soczewki otoczone włóknami światłowodu i to za jego pośrednictwem obraz z jamy brzusznej pacjenta dociera do kamery, która przekazuje ten obraz na ekran monitora, na którym obserwuje go chirurg.
To niewątpliwe święto dla piskiej chirurgii - mówi Marek Skarzyński, dyrektor SP ZOZ w Piszu - Wyłoniona w postępowaniu przetargowym firma dostarczyła bardzo profesjonalny i zaawansowany technologicznie laparoskop. Urządzenie pozwoli nam wejść w XXI wiek. Są u nas lekarze gotowi operować nowocześnie i mniej inwazyjnie niż do tej pory.
Sprzęt kosztował prawie 400 tysięcy złotych. Dyrektor podkreślał, że zakup sprzętu był możliwy dzięki zaangażowaniu władz powiatowych.