Już 17 przypadków zachorowań na odrę odnotowali polscy epidemiolodzy w tym roku. Choroba, która miała odejść do lamusa wraz z pojawieniem się szczepień nadal występuje. Jaki tego powód? Brak szczepień.
Od kilku lat w województwie warmińsko-mazurskim nie było zachorowań na odrę. W tym roku zarejestrowano 2 przypadki. W związku z ryzykiem występowania odry Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Olsztynie przekazała informacje na temat choroby.
Jakie są objawy tej groźnej choroby?
Okres od zakażenia do wystąpienia wysypki jest dość stały i wynosi około dwóch tygodni.
- Okres wstępny zakażenia - objawia się ostrym nieżytem spojówek i błony śluzowej nosa, zazwyczaj suchym kaszlem i umiarkowaną gorączką.
- Następnie na błonie śluzowej policzków na wysokości dolnych zębów trzonowych pojawiają się białawe przebarwienia, tzw. plamki Koplika - zmiany podobne do grudek soli znajdujące się pod błoną śluzową. Występuje wysoka gorączka.
- Po kilku dniach pojawia się bardzo charakterystyczna bladoczerwona, zlewająca się, grudkowo-plamista wysypka określania jako "wysypka odrowa". Najpierw umiejscawia się na za uszami i na czole, a w ciągu kolejnych dwóch dni rozprzestrzenia się na tułów i kończyny.
- Wysypka jest tylko jednym z objawów zakażenia. Temperatura szybko podnosi się do 40stC i we wszystkich przypadkach występują objawy zapalenia oskrzeli i płuc, z kaszlem.
- Po kilku dniach (4-5) gorączka cofa się, ustępują również objawy zapalenia gardła, wysypka zmienia kolor na ceglasty, a chory czuje się lepiej. Okres rekonwalescencji zwykle trwa dość krótko.
Powikłania
Odra powoduje wiele powikłań, głównie u chorych z niedoborami odporności, niedożywionych, z wadami serca, niemowląt. Do najczęstszych należą: biegunka i silne odwodnienie organizmu, zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, zapalenie mózgu
Zapobieganie
Aby zapobiec chorobie, należy szczepić dzieci.
Leczenie
Każdy przypadek należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz