Okres wakacyjny to czas kwitnienia jednej z najbardziej niebezpiecznych roślin w naszym kraju - Barszczu Sosnowskiego
Sprowadzona ze Związku Radzieckiego na początku lat 50. roślina, ze względu na jej błyskawiczny wzrost i wysoką zawartość substancji odżywczych, miała być doskonałą rośliną uprawną nadającą się na paszę dla bydła. Jednak ze względu na zagrożenie dla ludzi oraz zauważalny wpływ na zwierzęta, uprawy barszczu zaniechano.
Barszcz Sosnowskiego można spotkać w wielu miejscach, rośnie na łąkach i w przydrożnych rowach, nad brzegami rzek i jezior, w ogrodach i parkach. Kontakt z tą rośliną może być niebezpieczny, powodując bolesne oparzenia skóry, gdy ta wystawiona jest na działanie promieni słonecznych. Pierwsze objawy mogą wystąpić już nawet po kilkunastu minutach.

Gdy dojdzie do kontaktu ze skórą należy obficie przemyć wodą to miejsce na ciele oraz zakryć je ubraniem, przed działaniem promieni słonecznych, konieczne zgłosić się do lekarza.
Pamiętajcie, by stanowisk barszczu nie próbować likwidować samodzielnie! Jest to niebezpieczne, a dodatkowo zdarzają się pomyłki z rodzimymi, niegroźnymi gatunkami dużych roślin baldaszkowatych - szczególnie dotyczy to dzięgieli i arcydzięgieli. - przestrzegają Lasy Państwowe - Do rośliny najlepiej nie podchodzić, a o miejscu występowania powiadomić urząd gminy, straż miejską, a jeśli są to grunty leśne miejscowe nadleśnictwo.
Źródło: Lasy Państwowe
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz