KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 02.09.2021
7-latka wpadła pod samochód. Dziewczynka trafiła do szpitala
Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności wypadku drogowego, który miał miejsce na jednym z piskich osiedli. W strefie zamieszkania doszło do potrącenia 7-letniej dziewczynki przez kierującą samochodem marki Hyundai.
W środę (1 września br.) po godz. 12.00 na ul. Lipowej w Piszu doszło do wypadku drogowego, w którym poszkodowana została 7-letnia dziewczynka. Zdarzenie miało miejsce w strefie zamieszkania.

Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że dziewczynka wybiegła zza żywopłotu wprost pod jadący ulicą samochód marki Hyundai, którym kierowała 53-letnia mieszkanka Pisza. Kobieta był trzeźwa. Dziewczynka z podejrzeniem złamania obojczyka trafiła do szpitala w Piszu, a następnie przetransportowana została do szpitala w Olsztynie.

Funkcjonariusze wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego wypadku.

Policjanci przypominają przepisy obowiązujące w strefie zamieszkania


Zgodnie z przepisami ruchu drogowego „strefa zamieszkania” to obszar obejmujący drogi publiczne oraz inne drogi, na których obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi (D-40-strefa zamieszkania, D-41- koniec strefy zamieszkania).

W strefie zamieszkania pieszy nie musi korzystać z chodnika czy drogi dla pieszych. Może poruszać się całą szerokością drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Dzieci do 7 roku życia mogą korzystać z drogi bez opieki osoby starszej.

Pojazdy w tej strefie mogą poruszać się z maksymalną prędkością 20 km/h.

Kierowcy muszą pamiętać o specyficznych dla strefy zamieszkania skrzyżowaniach równorzędnych. Oznacza to, że mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony. Funkcjonuje tu zatem tzw. „zasada prawej ręki.’

Wyjazd ze strefy zamieszkania na drogę traktowany jest jako włączanie się do ruchu, więc kierujący wyjeżdżając z tej strefy zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu.

Postój pojazdów jest tu dozwolony tylko w miejscach do tego wyznaczonych.


Specyfika ruchu drogowego w strefie zamieszkania z jednoczesnym przestrzeganiem określonych przepisów przez jego uczestników może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i porządku. To od nas samych zależny, czy „strefy zamieszkania” nazywać będziemy „strefami bezpieczeństwa”.

Źródło: KPP Pisz
Opinie i komentarze

Komentarze (3)

Dokładnie, brak wyobraźni przy planowaniu tych nefralgicznych miejsc, a 100procent winy będzie kobiety.

Ciekawe czy jechała max 20km/h...

Jechała z prędkością niezbyt szybkiego truchtu z 10km/h na tym osiedlu 2 metrowe żywopłoty dorastają niemal do samej drogi, podobnie jak i w wejściu do szkoły 2 ..z tegoż właśnie osiedla.

Gdyby jechała szybciej to pewnie gorzej by się dla dziecka skończyło.

Dziewczynka miała może z 110 cm i za tych krzaków nie widać czy ktoś będzie tamtędy przechodził czy przebiegał, dobrze by było przyciąć krzaki na samym rogu do 80 cm. Ułatwi to idącemu dziecku widoczność jak i kierowcy dostrzeżenie dziecka.

Problem w tym za na tego typu osiedlach, większość bloków jest wykupionych przez wspólnoty. No a w takiej wzorcowej wspólnocie ,,zarząd,, składa się najczęściej z 3 staruszków którym z wiekiem wygasa wyobraźnia, taki żywopłot im się podoba bo sąsiadka z Rodu taki miała 30 rat temu i budził zazdrość😖 Młodzi pracujący ludzie płacą tylko składki, a niemaja czasu by brać udział w ,,życiu wspólnoty,, bo zebranie najlepiej jest zrobić w środę o 11.00/ a później wychodzą takie kwiatki że przyłącza gazu do mieszkań robi się ,,na wierzchu,, w rureczkach z miękkiej miedzi gdzie ktoś dotknie tego wnosząc wersalkę do mieszkania i pół bloku rozp..La. Ale do tego potrzebna jest wyobraźnia nieprzesłonieta wizja poczucia władzy.

Podzielam zawsze wszystkie proste rozwiązaniea poważnych problemów.

Geniusz

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt