Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności wypadku drogowego, który miał miejsce na jednym z piskich osiedli. W strefie zamieszkania doszło do potrącenia 7-letniej dziewczynki przez kierującą samochodem marki Hyundai.
W środę (1 września br.) po godz. 12.00 na ul. Lipowej w Piszu doszło do wypadku drogowego, w którym poszkodowana została 7-letnia dziewczynka. Zdarzenie miało miejsce w strefie zamieszkania.
Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że dziewczynka wybiegła zza żywopłotu wprost pod jadący ulicą samochód marki Hyundai, którym kierowała 53-letnia mieszkanka Pisza. Kobieta był trzeźwa. Dziewczynka z podejrzeniem złamania obojczyka trafiła do szpitala w Piszu, a następnie przetransportowana została do szpitala w Olsztynie.
Funkcjonariusze wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego wypadku.
Policjanci przypominają przepisy obowiązujące w strefie zamieszkania

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego "strefa zamieszkania" to obszar obejmujący drogi publiczne oraz inne drogi, na których obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi (D-40-strefa zamieszkania, D-41- koniec strefy zamieszkania).
W strefie zamieszkania pieszy nie musi korzystać z chodnika czy drogi dla pieszych. Może poruszać się całą szerokością drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Dzieci do 7 roku życia mogą korzystać z drogi bez opieki osoby starszej.
Pojazdy w tej strefie mogą poruszać się z maksymalną prędkością 20 km/h.
Kierowcy muszą pamiętać o specyficznych dla strefy zamieszkania skrzyżowaniach równorzędnych. Oznacza to, że mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony. Funkcjonuje tu zatem tzw. "zasada prawej ręki.`
Wyjazd ze strefy zamieszkania na drogę traktowany jest jako włączanie się do ruchu, więc kierujący wyjeżdżając z tej strefy zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu.
Postój pojazdów jest tu dozwolony tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
Specyfika ruchu drogowego w strefie zamieszkania z jednoczesnym przestrzeganiem określonych przepisów przez jego uczestników może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i porządku. To od nas samych zależny, czy "strefy zamieszkania" nazywać będziemy "strefami bezpieczeństwa".
Źródło: KPP Pisz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz