Miniony weekend na piskich drogach upłynął pod pod znakiem nietrzeźwych kierujących. Policjanci zatrzymali czterech kierowców jadących na tzw. „podwójnym gazie”. Niechlubnym rekordzistą okazał się rowerzysta, który miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie.
W trakcie minionego weekendu na drogach powiatu piskiego nie brakowało nieodpowiedzialnych kierowców, którzy prowadzili auta i jednoślady będąc pod działaniem alkoholu lub nie posiadając uprawnień.
W piątek,22 listopada na terenie gminy Pisz patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli pojazd marki Audi. Za kierownicą siedział 22-letni mieszkaniec gminy. Sprawdzając dane osobowe kierowcy w policyjnych systemach informatycznych funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna ten nie posiada prawa jazdy i ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych obowiązujący go od września 2019 roku do maja 2020.
W sobotę, 23 listopada na terenie gminy Ruciane- Nida zatrzymano rowerzystę. 39-letni mężczyzna miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie.
W niedzielę, 24 listopada tuż po północy w Białej Piskiej patrol policji zatrzymał do kontroli drogowej pojazd marki BMW. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
Nieco mniej, bo blisko 1,5 promila miał kierowca pojazdu marki Opel Astra zatrzymany do kontroli tego samego dnia przed godz. 22.00 na terenie gminy Ruciane – Nida.
Dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu policjanci wyeliminowali z ruchu kolejnego nietrzeźwego kierowcę. Do jego zatrzymania doszło w niedzielę po godz. 1.00 na ulicy Wojska Polskiego w Piszu. To właśnie tam funkcjonariusze zauważyli opisany przez zgłaszającego pojazd marki Ford S-Max. Za kierownicą siedział 65-letni mieszkaniec gminy Piecki. Mężczyzna ten miał prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie.
Wszyscy kierowcy, którzy jechali na tzw. „podwójnym gazie” złamali obowiązujące przepisy prawa. Jazda rowerem w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu lub grzywny nie niższej niż 50 złotych. Kierowanie pojazdem w sytuacji, gdy stężenie alkoholu w organizmie jest wyższe niż 0,5 promila stanowi przestępstwo zagrożone karą nawet 2 lat pozbawienia wolności. Złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów również jest przestępstwem. Jest to czyn, za który grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.