Reklama

Kolejna grupa z 500+. Nowe świadczenie od października

Od października zacznie obowiązywać świadczenie 500+ dla niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Świadczenie to stanowi dodatkowe wsparcie dla osób, które ponoszą stałe koszty związane z pielęgnacją, rehabilitacją i opieką medyczną.

Świadczenie ma wynosić maksymalnie 500 zł. W pełnej wysokości otrzymają je osoby, które obecnie pobierają świadczenia w wysokości do 1100 zł. Ci, którzy pobierają większe kwoty, otrzymają tyle, by łączna kwota wszystkich świadczeń nie przekroczyła 1 600 zł.

Aby otrzymać świadczenie uzupełniające należy złożyć wniosek lub przesłać go do placówki ZUS. Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji lub wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów - jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że z nowych przepisów skorzysta ponad 800 tys. osób w Polsce. Na wsparcie przeznaczone zostanie ok. 4,5 mld złotych rocznie.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama

Wideo Piszanin.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości