Reklama

Referendum w Białej Piskiej w sprawie odwołania Rady Miejskiej

27 czerwca mieszkańcy Białej Piskiej zadecydują o tym, czy Rada Miejska zostanie odwołana.

O zamiarze przeprowadzeniu referendum gminnego w sprawie odwołania Rady Miejskiej w Białej Piskiej przed upływem kadencji powiadomiona została w dniu 8 stycznia 2021 r. Burmistrz Białej Piskiej a w dniu 11 stycznia 2021 r. Komisarz Wyborczy w Olsztynie II.

Tak uzasadniali swój wniosek inicjatorzy referendum:
Referendum jest jedyną szansą na zmianę toksycznej atmosfery w radzie. Rada ma radzić, zaradzać, współpracować, rozwiązywać problemy, a nie dzielić i stwarzać konflikty tylko dlatego, że część radnych wciąż nie może pogodzić się z demokratycznymi wynikami ostatnich wyborów samorządowych. - zachęcają  inicjatorzy referendum. Ile osób musi stawić się w lokalach wyborczych, by referendum było ważne?
Referendum  w  sprawie odwołania  organu  jednostki  samorządu  terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest ważne w przypadku, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu,tj.liczby kart ważnych oddanych w tych wyborach. Zgodnie z protokołem z wyborów do Rady  Miejskiej w Białej Piskiej liczba osób, które wzięły udział w głosowaniu w dniu 21 października 2018r. wynosiła 4851. Zatem,referendum będzie ważne, jeżeli weźmie w nim udział nie mniej niż 2 911osób uprawnionych do głosowania.Rada  Miejska  w Białej  Piskiej zostanie  odwołana,  jeżeli  w  ważnym  referendum za jej odwołaniem zostanie oddanych więcej niż połowa ważnych głosów - informuje Tomasz Konopko, Komisarz Wyborczy w Olsztynie II.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama

Wideo Piszanin.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości