Święto zostało ustanowione w Polsce w 2004 r.Tego dnia nie może zabraknąć biało-czerwonych barw na domach i budynkach publicznych.
Święto ustanowiono na pamiątkę zamieszenia biało-czerwonej flagi na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie przez żołnierzy 1. Dywizji Kościuszkowskiej 2 maja 1945 roku. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, polscy żołnierze przyczynili się do zakończenia II wojny światowej oraz działań zbrojnych w Europie.Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!