Reklama

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej: Podniesiona flaga przed Starostwem Powiatowym

W sobotę, 2 maja, przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Piszu odbyło się oficjalne podniesienie flagi państwowej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

W uroczystości wziął udział Starosta Piski Jerzy Małecki, który dokonał podniesienia biało-czerwonych barw na maszt. Wydarzeniu towarzyszyło wspólne zaśpiewanie hymnu państwowego. W ten sposób władze powiatowe zainaugurowały lokalne obchody świąt majowych.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto państwowe obchodzone corocznie od 2004 roku. Zostało wprowadzone nowelizacją ustawy o godle, barwach i hymnie RP. Wybór daty 2 maja ma dwa główne uzasadnienia historyczne i praktyczne:

  • Kontekst historyczny: 2 maja 1945 roku polscy żołnierze zdobywający Berlin zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa (Siegessäule) oraz na Reichstagu.

    Reklama
  • Porządek kalendarzowy: Dzień Flagi przypada między dwoma świętami państwowymi: 1 maja (Świętem Pracy) oraz 3 maja (Świętem Narodowym Trzeciego Maja).

Zgodnie z przepisami, flaga państwowa powinna być otaczana należytym szacunkiem, a jej podnoszeniu w miejscach publicznych powinno towarzyszyć godne zachowanie uczestników. Dzisiejsza inicjatywa przed piskim starostwem jest elementem ogólnopolskiej akcji eksponowania barw narodowych w przestrzeni publicznej.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 02/05/2026 16:30
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości