Reklama

Plac staje się placem!

1 marca centrum Pisza przemieniony został w wielki teren budowy. Na Placu Daszyńskiego i na bulwarach nad pisą rozpoczęły się pierwsze prace związane z przebudową śródmieścia Pisza.

1 marca centrum Pisza przemieniony został w wielki teren budowy. Na Placu Daszyńskiego i na bulwarach nad pisą rozpoczęły się pierwsze prace związane z przebudową śródmieścia Pisza. Rewitalizacja nareszcie przywróci prawdziwą estetykę i funkcjonalność Placu Daszyńskiego.

Niniejsze prace związane są z pierwszym etapem rewitalizacji śródmieścia Pisza. W tym etapie przebudowany zostanie Plac Daszyńskiego, plac przy ulicy Wyzwolenia, plac za kinem i plac nad brzegiem rzeki Pisy. Prace wykona konsorcjum firm Zakład Remontowo - Budowlany Stefan Zajk z siedzibą w Piszu oraz BRUX Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku.

Reklama

Do środy trwała wycinka i usuwanie drzew z terenów budowy. Od czwartku robotnicy przystąpią do prac rozbiórkowych. Znikną klomby i murki zasadzone w czasach PRL, a teren na bulwarach zostanie przygotowany do dalszej modernizacji. Rozebrany zostanie główny element placu Daszyńskiego - skwer. Swoje miejsce zmienią alejki, ławki a także fontanna, która zyska zupełnie inny wygląd.

Jak tłumaczy Dawid Listowski z Urzędu Miejskiego w Piszu, obok elementów typowo konserwacyjnych i estetycznych rewitalizacja nawiązywała będzie do przedwojennej historii Pisza. 

Reklama

- Projekt fontanny nawiązuje do planu fortyfikacji Pisza z 1716 roku. Niecka fontanny zaprojektowana jest tak, aby  oddawała kształt fosy dookoła miasta i fragmentu rzeki Pisy. Wewnątrz niecki znajdą się kamienne "wyspy" oddające swoim kształtem miasto oraz otaczające je fortyfikacje. Największa wyspa, reprezentująca zamek będzie miała wycięte otwory przedstawiające historyczny układ zabudowy. Na pozostałej części wypiaskowany będzie herb Pisza. Fontanna zostanie usytuowana  zgodnie ze stronami świata, w odniesieniu do historycznego planu i obecnego układu Pisza - opisuje Listowski.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem odświeżonym wyglądem śródmieścia Piszanie będą się cieszyć już w listopadzie 2010 roku.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama

Wideo Piszanin.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości