Reklama

Po co nam poseł?

Poseł Jerzy Małecki to pierwszy poseł z Pisza. Ziemia Piska miała już posła, senatora, a nawet wiceministra, jednak nie byli oni z Pisza. Tak więc przez wiele lat Pisz obywał się bez posła i może ktoś powiedzieć też było dobrze.

A R T Y K U Ł   S P O N S O R O W A N Y
Przygotowany i sfinansowany przez Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość

W naszym systemie politycznym poseł ma przede wszystkim dbać o dobro Rzeczypospolitej, jego ziemia rodzinna ma drugorzędne znaczenie. Jednak oczywistym jest, że kołderka finansowa jaką dysponuje rząd jest zawsze za krótka, a więc ciepło ma ten który ciągnie ją do siebie. To jest właśnie rola posła. Rola ta oczywiście jest możliwa do spełnienia pod dwoma warunkami: dobrej współpracy z samorządem lokalnym i dobrej współpracy z przedstawicielami Rządu: Ministrami i Wojewodą. Ten drugi warunek w przypadku posła Małeckiego jest oczywiście spełniony gdyż reprezentuje partię rządzącą. O pierwszym warunku napiszę trochę później.

Spotkanie z Wiceministrem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisławem Szwedem

Przyjrzyjmy się zatem czego dotyczyła aktywność posła Małeckiego w ostatniej kadencji. W poniższych zagadnieniach świadomie pominąłem działania na niwie krajowej, czyli działalność sejmową, głosowania, komisje, gdyż chciałem pokazać to co dotyczy bezpośrednio naszego regionu. Pomijam także działalność oficjalną taką jak patronaty, uczestnictwo w licznych uroczystościach, które są ważne, ale nie mają bezpośredniego przełożenia na poziom życia.

Oto niektóre zagadnienia którymi Poseł Jerzy Małecki zajmował się w kończącej się kadencji Sejmu:

W niespełna 4 lata do powiatu piskiego trafiło blisko 50 mln zł na drogi. Zrealizowano duże inwestycje jak odcinek Pisz-Wiartel. Wyremontowano mosty w Jeżach, Mikoszach i na Białoławce. Zmieniły się drogi w naszych miastach takie jak np.: Wierzbińska czy Wojska Polskiego w Orzyszu; Moniuszki w Białej Piskiej i na wsiach jak w Łupkach, Rostkach Skomackich, czy Kaliszkach. To tylko przykłady, a przed nami remont 10 dróg w ramach Funduszu Dróg Samorządowych za 10 mln zł. Trwają też przygotowania do wyczekiwanej modernizacji drogi Borki - Jeże - Wincenta. Trwa remont linii kolejowej z Olsztyna przez Pisz do Ełku. To inwestycja za blisko 300 mln zł. Trwają prace projektowe nad uruchomieniem połączenia z Centralnym Portem Komunikacyjnym dzięki linii kolejowej Warszawa-Ostrołęka-Łomża-Pisz. Mijająca kadencja Sejmu przyniosła przełom w kwestii budowy śluzy na Pisie i udrożnienia szlaku wodnego z Warszawy na Mazury. Rozpoczęła się faza dokumentacyjno-projektowa inwestycji za 225 mln zł. Trwa budowa śluzy Guzianka II za blisko 26,5 mln zł. W ramach kompleksowego programu modernizacji służb do Komendy Powiatowej Policji w Piszu w ciągu 3 lat trafiło 13 nowych radiowozów oraz łódź. Rozpoczęto także termomodernizację jej budynku Jednostki OSP w Białej Piskiej, Liskach i Wiartlu wyposażono w nowe wozy bojowe. Tylko w ostatnich miesiącach do OSP w całym kraju trafiło dodatkowe 82 mln zł m.in na działania edukacyjno-prewencyjne. W ramach programu KLUB lokalne kluby sportowe otrzymały dofinansowania na prace trenerów, obozy oraz zakup sprzętu sportowego. Dzięki ponad 600 tys. zł z budżetu Ministerstwa Sportu mieszkańcy powiatu piskiego mogą korzystać z 15 nowych Otwartych Stref Aktywności. Za 2,5 mln zł nowoczesne obiekty sportowe zyskał Stary Ogólniak w Piszu oraz Klub Sportowy "Znicz" Biała Piska. Z początkiem miesiąca Szpitala Powiatowego w Piszu trafi trzecia transza dodatkowych środków w wysokości 843 tys. zł. Tylko w tym roku piska placówka otrzymała łącznie ponad 2 mln zł. Zyskała także nowe karetki, które służą mieszkańcom Białej Piskiej i Orzysza. Istotną inwestycją jest całodobowe lądowisko dla śmigłowców ratunkowych oraz zakup sprzętu diagnostycznego za 1,7 mln zł w 85% dofinansowane ze środków rządowych. Pozyskano 180 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont ołtarza w parafii św. Jana Chrzciciela w Piszu. Poseł Jerzy Małecki odbył 450 spotkań podczas dyżurów poselskich w Piszu. Jego pracownicy odbyli setki spotkań z mieszkańcami , skutkiem których było wiele interwencji poselskich. Ten czas to blisko 200 interpelacji i zapytań do poszczególnych ministrów oraz ponad 250 interwencji w indywidualnych sprawach.
Rozmowy z Wiceminister Zdrowia Józefą Szczurek-Żelazko

Czy wyżej wymienione przedsięwzięcia i zdarzenia odbyłyby się bez posła Małeckiego? Część na pewno tak. Być może w innym kształcie i w innym terminie. Część tych przedsięwzięć nie zdarzyłaby się na pewno. Część opisanych tutaj projektów wymagała ścisłej współpracy z samorządami. Można łatwo zauważyć że ta współpraca była szczególnie owocna z władzami powiatowymi a także gminy Biała Piska, Orzysz i Ruciane Nida. Od siebie dodam, że stroną inicjującą te inwestycje jest zawsze zarząd poszczególnych samorządów.

W tym artykule świadomie pominąłem sprawy polityczne, gdyż każdy ma swoje preferencje polityczne i działania takiego czy innego posła tego nie zmienią. Chciałem jednak wykazać że warto mieć swojego posła w Sejmie, a optymalnie jest jeżeli jest to poseł aktywny, który ma realny wpływ na opcję rządzącą. Takim posłem jest właśnie poseł Jerzy Małecki.

Nie wykluczam, że pozostali kandydaci są bardzo wartościowi, jednak prawdopodobieństwo ich wejścia do parlamentu, a potem realnego wpływu na opcję rządzącą jest żadne.

I z tą refleksją pozostawiam Państwa przed wyborami.

Piotr Olszak

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama

Wideo Piszanin.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości