Wielka Gala z okazji Stulecia Niepodległości Polski była finałem tegorocznego cyklu wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej. W piątkowym spotkaniu uczestniczyło około 200 osób, które wysłuchały prelekcji historycznych i koncertu "Powróćmy do korzeni", a także poznały nowy numer Znad Pisy.
Hymn państwowy wykonany przez uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. w Piszu oraz przedstawicieli służb mundurowych był pierwszym punktem Wielkiej Gali z okazji Stulecia Niepodległości Polski. Muzeum Ziemi Piskiej przygotowało wieczór pełen atrakcji, zabierając uczestników w czasy, w których ważyły się losy niepodległego państwa polskiego. Wprowadzeniem do gali był film "Szkic o wolności", pokazujący najważniejsze wydarzenia na przełomie 1918 i 1919 r. Historyczną otoczkę gali stworzyli zaproszeni goście. Dr hab. Miłosz Skrzypek przybliżył zebranym plebiscyty na Warmii, Mazurach i Powiślu oraz Górnym Śląsku, a także wspomniał o innych wydarzeniach po zakończeniu I wojny światowej na ziemiach polskich. Prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski skupił się na prezentacji postaw Mazurów wobec Polski i Polaków, mówiąc m.in. o zasługach i twórczości Michała Kajki.Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!