W tym roku przypada 360 rocznica nadania Piszowi praw miejskich. Z inicjatywy Muzeum Ziemi Piskiej przy wsparciu władz Pisza i piskich placówek kultury rok będzie miał charakter Roku Jubileuszowego. Ponieważ jedną z najważniejszych dat w historii miasta stanowił Styczeń 1945r., nie sposób było ją pominąć przy planowaniu kolejnych imprez Roku Jubileuszowego.
Konfrontacja, jakże czasem odległych doświadczeń historycznych Polaków i Niemców miała - w zamyśle organizatorów- przyczynić się do wzajemnego zrozumienia. Nie jest łatwe przywoływanie trudnych fragmentów naszej wspólnej przeszlości. Tym trudniejsze, jeśli nie chce się jej upiększać, lukrować w imię tzw. politycznej poprawności. Może właśnie dlatego, a nie tylko z braku czasu, nie udało się podczas dyskusji poruszyć wszystkich wątków ważnych dla powojennych dziesięcioleci? Czasem zresztą od gotowych odpowiedzi ważniejsze są pytania. O to, kiedy Niemcy, a kiedy Polacy zaczęli odczuwać fakt, że zaczęła się wojna... Jak wyglądało zetknięcie z Czerwoną Armią? Dlaczego Pisz został zniszczony? Jaki wpływ na losy Pisza i jego mieszkańców w XX wieku miały dwie zbrodnicze ideologie - nazizm i komunizm? Czym był szaber? Czy można porównać utratę rodzinnej ziemi przez Polaków z Wileńszczyzny i Niemców, którzy wyjeżdżali z Polski. Pytania można by mnożyć... dobrze, jeśli choć niektóre skłoniły uczestników Wieczornicy do refleksji.Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!