KLIKNIJ
REKLAMA
Data dodania: 08.01.2010
Uważaj czym palisz w piecu
Uważaj czym palisz w piecu
Bo kary mogą być surowe. Gęsty dym, który wydobywa się z kominu budynku a jego swąd aż drapie w gardło i osadza się na ubraniach przechodniów, może być przyczyną interwencji Straży Miejskiej.

- Plastikowe butelki, dętki, opony, tworzywa sztuczne - to środki, które niestety często trafiają do pieców. Nie wiem tylko czy właściciele budynków są świadomi, że paląc środkami niedozwolonymi trują nie tylko siebie ale i innych mieszkańców w promieniu kilku kilometrów - mówi Kazimierz Podsiad, komendant Straży Miejskiej w Piszu.

Bo paląc te substancje emitujemy do środowiska szkodliwe związki chemiczne takie jak na przykład furany, dioksyny, związki siarki czy metali ciężkich. Niektóre z tych substancji mogą powodować choroby nowotworowe.

- Interweniujemy zawsze gdy otrzymamy zgłoszenie - zapewnia Kazimierz Podsiad
Ale, jak dodaje Kazimierz Podsiad, duże zadymienie i swąd spalin nie muszą wcale świadczyć o spalaniu odpadów. Równie dobrze przyczyną może być palenie kiepskim gatunkiem węgla albo spalanie wilgotnego węgla czy drewna. Nie mniej jednak właściciel powinien dbać aby nie zanieczyszczać okolicy nadmierną ilością dymu.

Co robić jeśli w twojej okolicy ktoś nadmiernie zanieczyszcza okolicę spalinami z pieca? Albo istnieje podejrzenie, że spala na przykład plastik? Można zawiadomić Straż Miejską.

Piska straż nie miała na razie zbyt wielu sygnałów w takich sprawach. - Interweniujemy zawsze gdy otrzymamy zgłoszenie. Na razie mieliśmy ich sześć. W każdym z tych miejsc strażnicy pojawiali się kilkakrotnie, o różnych porach. Nawet o 5 rano. Ale nie stwierdziliśmy nieprawidłowości, więc mogliśmy jedynie pouczyć kontrolowanych - tłumaczy komendant.

- Co wcale nie oznacza, że to już koniec postępowania. Podczas naszej kontroli przecież wszystko może być w porządku. Aby stwierdzić czym było palone w piecu trzeba pobrać próbki popiołu czy wymaz z pieca. Tyle tylko, że to już przekracza nasze kompetencje. Mogę tylko powiedzieć, że w dwóch przypadkach, o których otrzymywaliśmy wielokrotne powiadomienia, sprawę skieruję dalej. Zajmie się tym sanepid i inspektorzy ochrony środowiska - dodaje.

Za termiczne przekształcanie odpadów w piecach do tego nie przystosowanych zarządcy czy właścicielowi budynku grożą wysokie grzywny - nawet do 5 tysięcy złotych. Za nadmierne spalanie i zanieczyszczanie dymem okolicy strażnik miejski może ukarać zarządcę mandatem 500-złotowym.
 

Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt