Przyczyny pożarów od lat są niezmienne. W okresie zimowym jedną z najczęstszych przyczyn pożarów jest niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji na opał stały.
W poprzednim artykule pisaliśmy o konsekwencjach palenia w piecu tworzywami sztucznymi, odpadami czy wyrobami z gumy. Oprócz zanieczyszczania okolicy dymem i trującymi substancjami, spalanie takich materiałów może również skutkować wywołaniem pożaru.
- Spalanie ich w paleniskach domowych urządzeń grzewczych skutkuje zwiększeniem ilości wydzielanego dymu. Kalkulacja jest prosta, większa ilość spalanego materiału, to więcej wydzielających się substancji smolistych tzw. smółki. Uwidacznia się ona na zewnętrznych powierzchniach trzonu kominowego. Wielokrotnie było to przyczyną powstawania pożaru sadzy w przewodach kominowych - tłumaczy Józef Baranowski, rzecznik prasowy Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej.
Ze statystyk wynika, że tylko w ostatnich dwóch tygodniach miesiąca grudnia 2009 r. i na początku stycznia 2010 r. strażacy powiatu piskiego interweniowali aż 8 razy w zdarzeniach związanych z urządzeniami grzewczymi i przewodami kominowymi. W siedmiu przypadkach były to pożary sadzy w kominie. W jednym strażacy sprawdzali czy do mieszkania nie ulatnia się tlenek węgla.
Niejednokrotnie okazywało się, że poszkodowani nie mieli świadomości, że w ich kominie może dojść do zapalenia się sadzy. - Komin możemy oczyścić sami, jeśli potrafimy i posiadamy właściwe narzędzia, ale lepiej skorzystać z pomocy kominiarza. - przekonuje Baranowski - Po każdorazowym czyszczeniu przewodów kominowych należy żądać od kominiarza dokumentu potwierdzającego wykonanie tych prac.
Gdy się zdarzy, że zapalą się sadze, najlepiej wezwać straż pożarną. Nie wolno wlewać wody do komina ani przykrywać wylotu, bo spaliny mogłyby rozsadzić komin. Półśrodkiem jest sypanie do palącego się komina piasku.
Warto pamiętać o tym, że należy jak najszybciej wygasić palenisko.
Według prawa okresowe czyszczenie przewodów kominowych należy przeprowadzać:
- w przypadku palenisk opalanych paliwem stałym - nie rzadziej niż 4 razy w roku
- w przypadku palenisk opalanych paliwem ciekłym lub gazowym - nie rzadziej niż 2 razy w roku.
- Tak mówi litera prawa, ale rozsądek podpowiada, że w okresach wzmożonych mrozów, przy intensywniejszym spalaniu materiałów silnie dymiących, należy zwiększyć częstotliwość czyszczenia tych przewodów - przypomina Józef Baranowski.
Bardzo ważną sprawą jest również szczelność przewodów kominowych. Kontrole stanu technicznego przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych należy przeprowadzić zgodnie z prawem raz w roku. Kontrole mogą przeprowadzać osoby posiadające uprawnienia mistrza w rzemiośle kominiarskim lub osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności.
Twoja prywatność jest dla mnie ważna i ta strona nie rozsyła reklam:
Te zasady mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Niniejsze zasady i warunki zawierają zasady dotyczące publikowania komentarzy. Przesyłając komentarz, oświadczasz, że zgadzasz się z tymi zasadami:
Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować zakazem dalszego komentowania.
Niniejsze warunki mogą ulec zmianie w dowolnym czasie i bez powiadomienia.
Komentarze