Jak ułożyć płytki w małej łazience? Aż po sufit czy w kluczowych miejscach? Kierować się gustem czy funkcjonalnością? Odpowiedź na te pytania nie jest łatwa i jest wyzwaniem dla każdego kto chce urządzić łazienkę modnie, ponadczasowo i użytecznie. Przed podjęciem decyzji warto poznać możliwe rozwiązania, ich wady i zalety. Nasz artykuł przybliży wam sprawdzone sposoby i gustowne rozwiązania, które sprawdzą się nawet w niewielkiej łazience. Zapraszamy do lektury!
Od podłogi aż po sufit – jak ułożyć płytki w łazience
Projektując łazienkę stawiamy w głównej mierze na praktyczne i trwałe rozwiązania, do których bez wątpienia należą
płytki ceramiczne na ścianach. Niezwykle wytrzymałe, odporne na trudne warunki, łatwe w utrzymaniu czystości, piękne i ponadczasowe. To tylko kilka z ich zalet. Dzięki szerokiej ofercie znajdziemy wzór, materiał i kolor, który najbardziej będzie pasował do naszych upodobań. Czym zatem kierować się przy planowaniu ułożenia płytek?
Kluczowe są parametry naszego pomieszczenia. Inaczej ułożymy kafle w dużych i przestronnych wnętrza, a inaczej w niewielkich i ciasnych. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest układanie płytek od podłogi aż po sam sufit. Ten sposób idealnie sprawdzi się w małych łazienkach, a także tych urządzonych w stylu loftowym czy minimalistycznym. Zachowajmy jednak umiar i wybierzmy spośród wszystkich tylko dwie ściany, na których umieścimy wielkoformatowe
płytki ścienne co pozwoli uniknąć efektu przytłoczenia. Pamiętajmy także, że w przypadku łazienek sporych rozmiarów opcja ta jest dość kosztowna.
Kolejnym sposobem na pokrycie ścian jest ułożenie glazury, w strategicznych miejscach, najbardziej narażonych na zachlapanie. Ściana wokół wanny, toalety czy umywalki wymaga solidnego zabezpieczenia stąd też pomysł by osłonić ją odpornymi na zachlapanie kaflami. Ułożenie ich do wysokości 120 cm będzie optymalne. A co z pozostałą powierzchnią? Pomalujmy ją wodoodporną farbą o zdecydowanym i kontrastowym odcieniu. Jeśli jesteśmy zwolennikami subtelnych barw wybierzmy kolor w podobnej tonacji co płytki.
W przypadku kabin prysznicowych i wanny odpowiednie zabezpieczenie ścian jest kluczowe. W pierwszym przypadku wysokość do jakiej powinny sięgać płytki wyznacza nam poziom deszczownicy czy słuchawki prysznicowej, najczęściej ok 2 metrów. W przypadku wanny wymiary te można obniżyć, pamiętając jednak by ściana była należycie zabezpieczona przed działaniem wody i wilgoci.
Jak optycznie powiększyć łazienkę przy pomocy płytek?
Istnieje sporo sposobów na to by optycznie powiększyć niewielką przestrzeń. Nawet niewielka łazienka może sprawiać wrażenie jasnej, przestronnej i schludnej. Dobór odpowiednich kafli łazienkowych odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu przestrzeni. Tu wszystko ma znaczenie. Kolor, kształt, format, a także to jak rozplanujemy ułożenie kafli na ścianie.
Ułożenie na całej ścianie wielkoformatowych i jasnych płytek pozwoli nam optycznie powiększyć niewielkie wnętrze. Podobny efekt wizualny uzyskamy również przy ułożeniu do wysokości umywalki. Ciekawym i estetycznym rozwiązaniem jest wybranie posadzki w takim samym kształcie i kolorze co ściana. Uzyskamy efekt przedłużenia, spójności i powiększenia łazienki.