Umowa kupna-sprzedaży samochodu to bardzo istotny dokument, ponieważ na jego podstawie auto przechodzi ze sprzedającego na kupującego. Właśnie z tego powodu bardzo ważne jest, by umowa była sporządzona w sposób prawidłowy i zawierała niezbędne informacje. Z tego tekstu dowiesz się, co powinno znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży samochodu.
A R T Y K U Ł S P O N S O R O W A N Y
Co musi zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?
- Imię i nazwisko kupującego i sprzedającego,
- PESEL obu stron;
- adres zameldowania lub zamieszkania kupującego i sprzedającego. Pamiętaj o tym, że dane w dowodzie rejestracyjnym powinny zgadzać się z adresem wpisanym na umowie;
- w przypadku współwłasności niezbędny jest podpis wszystkich właścicieli samochodu.
Co z danymi technicznymi? To też jest niezwykle ważne. Nigdy nie podpisuj umowy, gdy nie znajdziesz w niej:
- marki auta,
- modelu,
- roku produkcji,
- numeru rejestracyjnego i numer nadwozia VIN
Dobrze, jeśli w dokumencie znalazłoby się oświadczenie, że auto spełnia wszystkie warunki techniczne dopuszczenia do ruchu drogowego. Pamiętaj, że "podbity" przegląd nie jest równoznaczny ze spełnieniem warunków technicznych. Oświadczenie jest ważne, ponieważ, jeśli w trakcie eksploatacji pojawią się problemy, kupujący będzie mógł powołać się na taki zapis w umowie i podważyć legalność transakcji.
A co z treścią ogłoszenia?
Idealna sytuacja jest wtedy, gdy sprzedający dołącza do umowy oświadczenie o tym, że stan pojazdu jest zgodny z treścią ogłoszenia. Dzięki takiemu posunięciu ogłoszenie zostaje włączone do treści umowy kupna-sprzedaży, a w razie sytuacji spornej również może posłużyć jako dowód.
Czy muszę sam stworzyć umowę?
Oczywiście, że nie! Internet jest po to, by ułatwiać nam życie, dlatego postanowiliśmy z tego skorzystać i nieco Ci pomóc. Jeśli nie wiesz jak sporządzić
umowę kupna sprzedaży auta - wzór do pobrania na NajtaniejuAgenta.pl. Dzięki temu unikniesz popularnych błędów oraz będziesz mieć pewność, że Twoja transakcja spełnia w 100% wymagania wynikające z przepisów.
Podsumowanie
Jak widzisz, umowa kupna-sprzedaży to fundament udanej transakcji. Bez niej zarówno kupujący, jak i sprzedający biorą na siebie ryzyko nieuczciwości drugiej strony i w razie problemów bardzo często ponoszą przykre konsekwencje. Najlepszym rozwiązaniem jest pobranie darmowego wzoru sporządzonego przez osoby kompetentne w zakresie budowy tego typu dokumentów. Pamiętaj, że dobrą praktyką jest również stosowanie zasady ograniczonego zaufania, szczególnie gdy chodzi o przedmioty o dużej wartości.