Kiedy większość menedżerów flot myśli o monitoringu GPS, pierwszym obrazem, który prawdopodobnie się pojawi w ich głowach, jest cyfrowa mapa z kropkami pokazującymi, gdzie znajdują się poszczególne pojazdy w określonym czasie.
Podczas gdy wiele flot zdaje sobie sprawę z zalet śledzenia lokalizacji, najbardziej udane wdrożenia telematyczne to te, które wykraczają poza samo słowo „GPS”. Telematyka znajduje się w centrum wielu codziennych czynności i może stanowić podstawę nowoczesnych cyfrowych przepływów pracy, dzięki którym floty są wydajniejsze i mniej podatne na błędy.
Zwiększone bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo jest prawdopodobnie największą zaletą telematyki dla flot samochodów ciężarowych, poza klasycznym śledzeniem pojazdów. Umożliwiając menedżerom flot monitorowanie i zarządzanie zachowaniem kierowców, monitoring GPS umożliwia klientom identyfikowanie ryzykownych zdarzeń drogowych i łatwą ochronę flot przed roszczeniami. Integrując platformę telematyczną, menedżerowie flot mogą prowadzić szkolenia kierowców w pojazdach w celu identyfikacji ryzykownej jazdy, dostarczać informacji zwrotnych w czasie zbliżonym do rzeczywistego i wykorzystywać raporty trendów w celu określenia, kiedy kierowcy floty potrzebują dodatkowego przeszkolenia.
Dostęp do informacji o silniku pojazdu
Wiele systemów telematycznych może pobrać diagnostykę silnika, aby ostrzec menedżera o kodach usterek, które wymagają naprawy.
Ta możliwość eliminuje konieczność polegania na kierowcach i technikach, którzy pamiętają o informowaniu kierownictwa, gdy coś jest nie tak z pojazdem. Wykorzystanie tej funkcji monitoringu GPS jest w stanie znacznie wydłużyć czas pracy pojazdu i obniżyć koszty konserwacji dzięki poznaniu rzeczywistego problemu.
Informacje o stanie i konserwacji pojazdu
Zrozumienie stanu pojazdu pomaga w prawidłowej konserwacji zapobiegawczej.
Dane silnika zebrane przez monitoring GPS pomagają zidentyfikować problemy, których nie widzimy na własne oczy. Floty często mogą również zdalnie uzyskiwać dostęp do tych danych, pomagając usprawnić czynności konserwacyjne w najwygodniejszym i najwydajniejszym czasie, zamiast zajmować się naprawami na drodze, których absolutnie nikt sobie nie życzy.
Zmaksymalizowanie czasu pracy
Maksymalizacja czasu pracy bez przestojów, optymalizacja tras i nadawanie priorytetów zadaniom to elementy prowadzenia bardziej wydajnej firmy.
Dzięki uzyskiwanym danym w czasie zbliżonym do rzeczywistego, które pochodzą z oprogramowania do zarządzania flotą, floty mogą pracować lepiej pod wieloma względami. Pomaga to bowiem w:
- usprawnieniu wykonywania zleceń,
- lepszym ustalaniu priorytetów na podstawie lokalizacji (skuteczniejsze planowanie dni pracy),
- skracaniu przestojów między postojami i łatwiejszym dopasowywaniu odpowiednich zasobów do potrzeb obsługiwanych klientów.
Podsumowanie
Jak widać monitoring GPS to nie tylko faktyczne określanie i śledzenie lokalizacji pojazdów firmowych, ale i szereg innych istotnych zalet. W połączeniu tworzą sprzęt, zdaje się niezbędny dla współcześnie funkcjonujących firm transportowych i spedycyjnych.