Bankowość w Polsce jest bardzo dobrze rozwinięta. Większość obywateli ma konta osobiste, a płatności zbliżeniowe to standard. Wyróżnia to kraj na tle wielu innych europejskich państw. Mimo tego niektórzy wciąż zastanawiają się nad założeniem ROR-u. Dlaczego warto się na niego zdecydować?
Powody do założenia konta bankowego
ROR to skrót pochodzący od pełnej nazwy konta osobistego, czyli rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Podstawowym powodem do uruchomienia usługi w banku jest zwykle chęć zapewnienia bezpieczeństwa swoim pieniądzom. To znacznie lepszy sposób na przechowywanie środków niż trzymanie ich w domu w formie gotówki.
Konto osobiste to szereg udogodnień dla klientów i możliwość łatwego zarządzania pieniędzmi. Da się śledzić wszystkie swoje wydatki, wykonywać przelewy do dowolnych odbiorców, a także płacić kartą. Dysponowanie plastikiem to jedna z kluczowych kwestii dotyczących ROR-u.
Aktualnie płatności zbliżeniowe są dostępne niemal wszędzie – w sklepach przy kasach zwykłych i samoobsługowych, w internecie, restauracjach, salonach kosmetycznych, przychodniach i wszelkich innych punktach usługowych. Terminale działają nawet w food truckach, a czasami sprzedawcy nie przyjmują wręcz gotówki.
Za pomocą karty kupuje się bilety na transport miejski i zamawia wejściówki do kina. To ogromne udogodnienie, dzięki któremu nie trzeba się martwić, że w markecie nie będzie odpowiedniej liczby drobnych do wydania reszty. Konto w banku pozwala także na przyjmowanie środków – od pracodawcy, znajomych czy w ramach zwrotów ze sklepów.
Powodów do założenia ROR-u jest mnóstwo, ale da się je podsumować w kilku punktach:
- bezpieczeństwo,
- wygoda,
- możliwości.
Ranking kont bankowych – co to takiego?
Na stronie internetowej
https://zgarnijpremie.pl/ranking-kont-osobistych/ znajduje się ranking kont osobistych. To zestawienie online, które porównuje ze sobą oferty rachunków z różnych banków i pomaga użytkownikowi wybrać najkorzystniejszą z nich. Składa się z aktualnych opcji z bieżącego miesiąca, więc nie trzeba się martwić, że po kontakcie z placówką warunki będą nieaktualne.
W zestawieniu znajdują się wszystkie kluczowe banki w Polsce, a przy ich ofertach wyróżnia się takie aspekty jak:
- koszt utrzymania konta,
- koszt dysponowania kartą,
- cenę wypłat z obcych bankomatów
- wartość premii za dołączenie do grona klientów danej placówki.
Najlepsze oferty to takie, które pozwalają na prowadzenie rachunku za darmo lub z minimalnymi opłatami. Zazwyczaj banki dopuszczają unikanie opłat, ale stawiają pewne warunki, które należy spełnić, by móc z takiej opcji skorzystać. Trzeba np. dokonywać określonej liczby transakcji bezgotówkowych w ciągu miesiąca lub otrzymywać wpływy o konkretnej wysokości.
Za wypłaty z bankomatów należących do placówki, w jakiej ma się konto, zwykle się nie płaci. Koszty generuje dopiero korzystanie z maszyn obcych banków. Czasami są to ceny ustalone z góry, a innym razem mają wartość procentową, którą określa się na podstawie ilości wypłacanych pieniędzy.
Zestawienie przy każdej ofercie zawiera przycisk pozwalający na przekierowanie na stronę banku. To bardzo wygodne z dwóch powodów – można od razu zacząć składanie wniosku o rachunek lub dowiedzieć się więcej na temat usługi na oficjalnej witrynie placówki.
Jak zyskać na założeniu konta w banku?
Przy ofertach w rankingu kont osobistych widać wysokość premii, jaką pozyskuje się za dołączenie do grona klientów. Nie wygląda to jednak tak, że środki od razu pojawiają się na rachunku. Najpierw trzeba spełnić wymagania, które różnią się w zależności od wybranej propozycji.
Do warunków należą, m.in. wyrażenie zgody na otrzymywanie treści marketingowych, dokonywanie określonej liczby transakcji lub przelewów na telefon miesięcznie, założenie rachunku za pomocą elektronicznego dowodu osobistego lub selfie, wzięcie udziału w programie poleceniowym czy korzystanie z aplikacji mobilnej.
Przed wybraniem konkretnej oferty warto zapoznać się z potencjalną sumą do pozyskania i warunkami jej otrzymania. Najlepiej postawić na opcję z wymaganiami, które będzie łatwo spełnić. Da się w ten sposób pozyskać nawet kilkaset złotych. To bardzo zachęcające w kwestii doboru danej propozycji dla siebie, przez co banki coraz chętniej korzystają z takich zabiegów.
Czasami premie nie mają formy gotówki wypłacanej ot tak. Otrzymuje się je również w postaci voucherów i zwrotów za dokonywane zakupy. Dlatego tak ważne jest to, aby zapoznać się z warunkami umowy przed jej podpisaniem. Zasada ta powinna dotyczyć wszystkich usług bankowych i nie tylko.
Konto osobiste a konto firmowe
Placówki udostępniają klientom dwa główne rodzaje kont: osobiste i firmowe. Pierwsze powstały z myślą o osobach prywatnych, które chcą gromadzić na nich swoje oszczędności i płacić za bieżące zakupy. Drugie natomiast służą przedsiębiorcom, którzy muszą rozliczać się z urzędem skarbowym i ZUS-em.
Do założenia konta osobistego potrzeba jedynie dowodu osobistego, a biznesmeni muszą dostarczyć jeszcze dokumenty związane z działalnością. Poza tym rachunki mają wiele wspólnych cech – dostęp do bankowości mobilnej, karty płatnicze czy możliwość wykonywania przelewów.
Jak założyć rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy?
Rachunek osobisty da się uruchomić zarówno w placówkach mazurskich banków, jak i przez internet. W pierwszym przypadku wystarczy udać się wraz z dowodem osobistym do oddziału, złożyć wniosek i podpisać umowę. Aby skorzystać z oferty online, powinno się uruchomić formularz na oficjalnej stronie placówki.
Poprzez aplikacje mobilne banków zakłada się konta za pomocą selfie. W ten sposób potwierdza się swoją tożsamość i unika odwiedzin w punkcie stacjonarnym. Niezależnie od tego, jak założy się ROR, na kartę płatniczą trzeba czekać, aż zostanie doręczona za pośrednictwem poczty.
Zalety korzystania z usług bankowych online
Korzystanie z usług bankowych online i rankingów ofert pozwala na szybsze załatwienie spraw. Bez wychodzenia z domu da się w kilka chwil uruchomić rachunek czy złożyć wniosek o kartę kredytową. Realizuje się w ten sposób nawet pożyczki i kredyty.