Wydawać by się mogło, że czasy składanych komputerów PC już dawno minęły. Ale czy na pewno? Lata temu, gdy wybór sprzętu nie był dość duży sporo osób, którym zależało na posiadaniu urządzenia o lepszych parametrach decydowało się na samodzielnie złożenie sprzętu. Obecnie wybór komputerów, zarówno PC, jak i laptopów jest na tyle duży, że dziwić może fakt, że nadal są osoby, które same przygotowują dla siebie sprzęt. Te osoby to zazwyczaj zaawansowani użytkownicy, ale dzięki przyjaznym konfiguratorom, nawet osoba bez wiedzy może złożyć zaawansowany setup. W tym poradniku, polecamy od czego zacząć aby skonfigurować swój wymarzony PC samodzielnie.
Logistyka - czyli przemyśl co i jak zrobić!
Z całą pewnością jeśli decydujesz się na samodzielne złożenie komputera PC to musisz posiadać wystarczającą wiedzę, aby sprzęt przygotować i złożyć w sposób prawidłowy. Zanim zaczniesz zakupy to najlepiej, gdy dokładnie zastanowisz się nad swoimi oczekiwaniami. Do jakich celów sprzęt będzie wykorzystywany to podstawowe pytanie, jakie należy sobie zadać. W wielu przypadkach na samodzielne złożenie decydują się osoby, którym zależy na sprzęcie wysokiej klasy, ze świetnymi parametrami, jak np. gracze. Zatem - od czego zacząć?
Składanie sprzętu - od czego zacząć? Wybieramy procesor i płytę główną
Żeby odpowiednio złożyć sprzęt trzeba mieć wiedzę w zakresie jego budowy. Jakie komponenty są niezbędne dla prawidłowego działania? Oraz jak dobrać poszczególne elementy, aby cały zestaw działał prawidłowo i wydajnie? Najważniejsze są oczywiście komponenty znajdujące się we wnętrzu, ale konieczne jest też odpowiednie dopasowanie
obudowy do komputerów, aby wszystkie elementy zostały w niej właściwie zamocowane. Zastanawiasz się, ile może kosztować złożenie komputera? Tak naprawdę wszystko zależy od wybranych przez Ciebie komponentów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat konkretnych budżetów -
sprawdź ten artykuł.
Następnym krokiem jest wybór płyty głównej oraz procesora. Jeśli zależy Ci na naprawdę dobrej jakości sprzęcie, to elementy te powinny cechować się doskonałymi parametrami, dopasowanymi do Twoich potrzeb. Tu zaczynają się pierwsze poważne decyzje, które nadadzą charakter i kształt całemu urządzeniu.
Wybór konkretnej płyty głównej obarczony jest określonymi konsekwencjami. Do danego rodzaju płyty nie będzie bowiem pasował każdy procesor, zatem wybierając procesor musisz zwrócić uwagę, aby był on kompatybilny z posiadaną płytą. Dokładniej chodzi tu o gniazdo - socket, który w poszczególnych modelach może się między sobą różnić. Dobrym rozwiązaniem jest w pierwszej kolejności wybór procesora, posiadającego interesujące nas parametry, a dopiero w drugim kroku dopasowanie do niego płyty głównej. Taka kolejność sprawi, że sprzęt zyska lepsze i wydajniejsze parametry.
W przypadku procesorów w komputerze przygotowywanym na użytek domowy najczęściej montowane są produkty marki Intel lub AMD, natomiast wybór konkretnego wariantu powinien być dopasowany do oczekiwań i przeznaczenia sprzętu.
Dysk twardy i pamięć RAM - jakie komponenty wybrać?
Szukając dysku warto zwrócić uwagę, że dostępne są one w dwóch wariantach - SSD i HDD. Pierwsze z nich to dyski półprzewodnikowe, natomiast HDD - talerzowe. Fajnym rozwiązaniem jest zakup i montaż obu wariantów, jeśli tylko jest taka możliwość. Ważną kwestią jest to, aby zwrócić uwagę na pojemność urządzenia. Systemy operacyjne to oprogramowanie o dość dużym rozmiarze, dlatego aby cały sprzęt działał efektywnie warto rozważyć zakup dysku o większej pojemności, jednak tutaj istotne jest jaki wariant wybierzemy - czy HDD czy SSD.
Poza dyskiem, dla wygodnego użytkowania szczególnie ważna jest też pamięć RAM. Zasada jest prosta - jeśli chcemy sprzęt bardziej wydajny, stwarzający więcej możliwości, to zdecydowanie lepiej jest zainwestować w pamięć o większej pojemności. Ale najważniejszym kryterium o jakim trzeba pamiętać podczas wyboru jest posiadana płyta główna. Kość pamięci RAM musi być do niej dopasowana, aby możliwe było jej wpięcie w odpowiednie gniazdo.
Wybierz odpowiedni zasilacz!
Płyta główna, procesor, RAM to bardzo ważne komponenty, jednak należy pamiętać, że jeśli urządzenie do działania potrzebuje odpowiedniego źródła zasilania. Dlatego w PC niezbędne są zasilacze. PC nie jest komputerem przenośnym wyposażonym w baterię, zatem będzie działał wtedy, gdy będzie miał dostęp do prądu. A do tego potrzebny jest zasilacz. Jego zadaniem jest zapewnienie stabilnego działania sprzętu, co ważne jest dla bezpieczeństwa korzystania. Wybierając odpowiedni wariant zasilacza należy zwrócić uwagę na to, aby moc zasilacza była właściwa dla innych komponentów.